Jak działa arypiprazol?

Arypiprazol to lek psycholeptyczny, który znajduje zastosowanie w leczeniu schizofrenii i zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. Cechuje się on skomplikowanym i zróżnicowanym mechanizmem działania, który jest w dużej mierze związany z interakcjami receptorów dopaminowych i serotoninowych. W tym artykule skupimy się na zrozumieniu, jak działa arypiprazol, oraz jakie są jego właściwości farmakokinetyczne, opierając się na rzetelnych danych naukowych.

Mechanizm działania arypiprazolu

Arypiprazol jest unikalnym lekiem, który działa jako częściowy agonista na receptor dopaminowy D2 i serotoninowy 5HT1a, a także jako antagonista na receptor serotoninowy 5HT2a. Działanie antagonistyczne arypiprazolu zostało potwierdzone na modelu zwierzęcym z hiperaktywnością dopaminergiczną, natomiast działanie agonistyczne zaobserwowano na modelu zwierzęcym z hipoaktywnością dopaminergiczną.

Arypiprazol wykazuje silne powinowactwo do receptorów dopaminowych D2 i D3 oraz serotoninowych 5HT1a i 5HT2a. Posiada on również umiarkowane powinowactwo do receptorów dopaminowych D4, serotoninowych 5HT2c i 5HT7, a także receptorów adrenergicznych alfa-1 i histaminowych H1. Co więcej, arypiprazol ma umiarkowane powinowactwo do miejsc wychwytu zwrotnego serotoniny, nie wykazuje natomiast istotnego powinowactwa do receptorów muskarynowych. Interakcje z różnymi typami receptorów pozwalają na wyjaśnienie złożonego spektrum działania klinicznego arypiprazolu.

Właściwości farmakokinetyczne arypiprazolu

Wchłanianie
Arypiprazol dobrze się wchłania, osiągając maksymalne stężenie w osoczu w ciągu 3-5 godzin po podaniu. Charakteryzuje się niewielkim stopniem metabolizmu przedukładowego, a jego bezwzględna dostępność po doustnym podaniu w postaci tabletek wynosi 87%. Wartość ta nie ulega zmianie pod wpływem spożycia posiłku o dużej zawartości tłuszczu.
Dystrybucja
Arypiprazol jest znacznie dystrybuowany po organizmie, z pozorną objętością dystrybucji wynoszącą 4,9 l/kg, co wskazuje na znaczną dystrybucję pozanaczyniową. W stężeniach terapeutycznych arypiprazol i dehydroarypiprazol wiążą się w ponad 99% z białkami surowicy, głównie z albuminami.
Metabolizm
Arypiprazol jest intensywnie metabolizowany w wątrobie przez enzymy CYP3A4 i CYP2D6, które katalizują dehydrogenację i hydroksylację arypiprazolu. Natomiast N-dealkilacja jest katalizowana przez CYP3A4. Głównym czynnym składnikiem krążącym w organizmie jest sam arypiprazol, a w stanie stacjonarnym czynny metabolit, dehydroarypiprazol, stanowi około 40% AUC arypiprazolu w osoczu.
Eliminacja
Średni okres półtrwania arypiprazolu w fazie eliminacji wynosi około 75 godzin u osób o zwiększonej aktywności CYP2D6 i około 146 godzin u osób o niższej aktywności CYP2D6. Po doustnym podaniu pojedynczej dawki arypiprazolu znakowanego [14C], stwierdza się odpowiednio 27% i 60% podanego pierwiastka radioaktywnego w moczu i kale. Mniej niż 1% niezmienionego arypiprazolu zostaje wydalone z moczem i około 18% z kałem. 

Arypiprazol to lek o złożonym mechanizmie działania i unikalnej farmakokinetyce. Działa jako częściowy agonista i antagonista różnych receptorów, co pozwala na efektywne leczenie. Znajduje zastosowanie w leczeniu schizofrenii i zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. Należy pamiętać, że przyjmowanie leków musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Bibliografia

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34036/characteristic